JIŘÍ JANULÍK *1977 - český surrealista

Již od mládí se věnuji kresbě a až o mnoho let později jsem začal malovat olejovými barvami, se kterými mne seznámil oblastně známý loštický malíř Pavel Alexandr Taťoun. Ten mi zároveň otevřel naplno cesty k umění. I díky němu jsem si našel svůj vlastní osobitý styl, který vyplývá z mých pocitů, snů a životních zkušeností. 

Mými velkými vzory byli také světoznámí surrealisté Salvador Dalí, René Magritte a třeba také Toyen. Již jako mladého kluka mě jejich díla naprosto fascinovala. Když jsem začal malovat, mé obrazy i kresby byly hodně ovlivněny právě Salvadorem Dalím. Lidé mne s ním hodně srovnávali a spojovali, ale já jsem vždy chtěl být sám sebou a proto jsem se vydal svým vlastním směrem a vytvořil si svůj osobitý rukopis.

Postupem času mne ovlivňovali i jiní známí umělci, například Rembrandt, u kterého mne oslnil jeho tenebrismus. Ten v mých scénách najdete poměrně často.

Ještě před započetím malby si vytvářím kreslené studie k obrazu, ze kterých při malbě vycházím, ale mnohdy se stane, že se nechám svést a v průběhu díla věci, nebo samotný děj měním. Každé mé dílo je autorský originál a i když se stane, že namaluji jeden motiv několikrát, nikdy nejde o kopii mého originálu, jelikož spousty detailů na obraze změním. Tím mu vnuknu úplně jinou náladu a atmosféru.

Věnuji se také restaurování, čistění obrazů a rámů, malování reprodukcí na zakázku, malování a kreslení portrétů na zakázku, nebo prostě jen tomu, co se komu líbí. Mým životním posláním je ovšem surrealismus, a proto jsem vždy nadšený, když mohu přenést na plátno své představy, svou vlastní fantazii - a tak vznikají mé originální, české, surrealistické obrazy.

Každoročně maluji také filmovou klapku pro Zlínský filmový festival. Tyto klapky jsou na festivalu draženy a výtěžek z dražby je věnován na rozvoj díla mladých filmařů atd.

Lákají mne nové věci a do každého obrazu se snažím vtisknout kousek své duše.
Mám za sebou desítky výstav u nás, na Slovensku, ale i jinde v Evropě. Taktéž jsou mé obrazy zastoupeny v soukromých sbírkách po celém světě.

Autorské dílo - Jiří Janulík